Manchester United lähellä ryöstää Liverpoolin Salah-korvaajan itselleen

Man United ryöstämässä Liverpoolin Salahin korvaajan.
Mbaye säväytti kesän MM-kisoissa.
Bryan Berlin

Manchester United on aikeissa napata PSG:n superlupaus Ibrahim Mbayen joukkueeseensa. Seuran verivihollinen Liverpool on ollut nuorukaisen perässä koko kesän.

Hyökkäyspään vahvistuksia etsivä Manchester United on valmistautumassa tekemään tarjousta PSG:n nuoresta tähdestä Ibrahim Mbayesta.

Vasta 18-vuotias laituri etsii polkua säännöllisiin peliminuutteihin. Kaksi edellistä Mestarien Liigaa voittaneen ranskalaisseuran hyökkäys on niin timanttia, ettei nuorukaiselle ole tiedossa montaa avauksen paikkaa tulevalla kaudella.

Lue myös: Manchester City yli 100 miljoonan tähtipelaajan perässä – seuralta hurja vaatimus

Unitedin verivihollinen Liverpool on niin ikään ollut Mbayen perässä pitkälti koko kesän. Seura etsii vahvistusta hyökkäyspäähän, erityisesti tähtipelaaja Mohammed Salahin jättämän aukon paikkaamiseksi. Fabrizio Romanon mukaan PSG:n pyytämä noin 50 miljoonan euron korvaus Mbayesta on seuralle liikaa.

United on iskemässä Liverpoolin epäröintiin. Seura on ilmaissut kiinnostuksensa pelaajan hankkimisesta, mutta virallista tarjousta ei ole vielä tehty. Seuran kasvattipelaajan Marcus Rashfordin paluun seurauksena United on ensisijaisesti kiinnittänyt huomionsa uuden vasemman puolustajan hankkimiseen. Newcastlen Lewis Hall on kandidaatti numero yksi, mutta kovassa myllerryksessä oleva pohjoisen seura ei ole aikeissa myydä brittiä.

Lue lisää ajankohtaisia urheilu-uutisia!

Yksi kommentti aiheeseen “Manchester United lähellä ryöstää Liverpoolin Salah-korvaajan itselleen

  1. oh my days.. Liverpool!!! just buy them. or end up nothing. you have other places also to fix. this is remaining of a joke of waiting game for Isak! just buy the horrible sum and lets go on to other targets

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *