”Samat kundit, mutta isommat unelmat” – Drake myi enemmistön lifestyle-brändistään jättiyritykselle

Drake OVO-huppari päällä
20 vuoden jälkeen Drake myi enemmistön OVO-brändistä.
Universal Music

Drake myi enemmistön 20 vuotta rakentamastaan OVO-brändistä globaalille jättiyritykselle, mutta jää mukaan muokkaamaan sen luovaa suuntaa.

Kanadalaisräppäri Drake myy enemmistön 20 vuotta rakentamastaan OVO-brändistä globaalille brändijätille, mutta jää mukaan muokkaamaan sen luovaa suuntaa. Kaupan myötä brändin liiketoiminta siirtyy kokonaan uuden operaattorin käsiin.

Brändi- ja viihdealustayhtiö Authentic Brands Group on ostanut enemmistöosuuden OVO:n immateriaalioikeuksista. Yhtiö kertoi kaupasta tiedotteessaan. Drake, joka on yksi brändin perustajista, säilyttää merkittävän omistusosuuden ja jatkaa OVO:n luovan vision muokkaamista Authenticin rinnalla.

Draken mukaan lähtökohdat ovat samat kuin brändin alkutaipaleella.

– Olemme vain pari kundia Torontosta, jotka aloittivat jonkin, mihin uskoimme. Tässä sitä ollaan 20 vuotta myöhemmin, samat kundit mutta isommat unelmat, Drake sanoi.

Lue myös: UFC:n tähdet päätyivät Draken vaatemallistoon – tribuutit Hasbullalle ja Makhacheville

 

 
 
 
 
 
Näytä tämä julkaisu Instagramissa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Henkilön Authentic Brands Group (@authentic) jakama julkaisu

OVO liittyy Authenticin urheilu-, muoti-, viihde- ja lifestyle-brändien joukkoon. Yhtiön lähestymistavassa ikonisia brändejä kasvatetaan sisällön, elämysten ja globaalin kaupan avulla säilyttäen samalla niiden oma identiteetti.

Authenticin perustaja ja hallituksen puheenjohtaja Jamie Salter nosti esiin brändin kasvupotentiaalin.

– Näemme merkittävän mahdollisuuden viedä tätä vielä pidemmälle, avata uusia markkinoita ja tavoittaa enemmän ihmisiä ympäri maailman menettämättä sitä, mikä tekee OVO:sta OVO:n, Salter sanoi.

Kaupan käytännön seuraukset näkyvät brändin liiketoiminnassa. Osana järjestelyä Nasdaqissa listattu Vince Holding Corp. on ostanut OVO:n operatiivisen liiketoiminnan ja vastaa jatkossa brändin suunnittelusta, tuotekehityksestä, myynnistä ja myymälöistä. Yhtiö toimii OVO:n keskeisenä vaatelisenssinhaltijana, ja se kuvataan Authenticin pitkäaikaiseksi kumppaniksi.

Vince Holding Corp:n toimitusjohtaja Brendan Hoffman korosti, ettei brändin oma ilme muutu.

– OVO:n luova ja suunnittelullinen identiteetti pysyy sen omanaan, ja meidän roolimme on tukea tuota visiota ja tuoda se yhä useammalle kuluttajalle ympäri maailman, Hoffman sanoi.

Kanadalainen OVO tunnetaan tunnusomaisesta pöllölogostaan ja musta-kultaisesta ilmeestään. Brändin perustivat Aubrey ”Drake” Graham, Oliver El-Khatib ja Noah ”40” Shebib, ja sitä johtaa toimitusjohtaja Drex Jancar. Brändillä on 12 lippulaivamyymälää ja maailmanlaajuinen verkkokauppa.

Lue lisää ajankohtaisia popkulttuuriuutisia!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *