Emma ja Matilda eivät halua uhrata hyvinvointiaan menestyksen takia: myös sattumalla on osansa

Useilla Emma-ehdokkuuksilla huomioitu kaksikko teki uudella kappaleellaan historiaa TikTokissa.

Striimien kalastelun sijaan Emma & Matilda tekevät musiikkia tunne edellä ja usein se johtaa kuulijoita miellyttävään lopputulokseen.

”Makuuhuone-folkia” tekevä kaksikko Emma & Matilda (Emma Johansson ja Matilda Malkamäki) on tehnyt tasaista nousua ensimmäisestä julkaisustaan saakka. Warnerille 2022 loppuvuodesta kiinnitetyt ystävykset tuntuvat voittaneen kuulijat puolelleen elämänmakuisilla tarinoillaan, jotka toimivat osuvana vastapainona nykypäivän menestyskeskeiselle narratiiville musiikissa.

Kaksikko on jo aiemmissa haastatteluissaan korostanut, etteivät he ihaile loputonta työntekoa ja sama pätee edelleen. Jostain syystä tulokset kuitenkin puhuvat puolestaan – uusin biisi Sisko keräsi TikTokissa ennen julkaisuaan enemmän käyttäjien tekemiä videoita, kuin yksikään kotimainen biisi ikinä.

Ensimmäisen kolmen vuorokauden aikana videoita tehtiin noin 20 000 ja määrä jatkaa kasvuaan.

Lue myös: Tässä on Eino – Suomen pop-skenen seuraava iso nimi?

Voimalla huonosti syntyy huonoa taidetta

Julkaisuaamun fiilis on kuitenkin Emman sanojen mukaan sähköinen ja dopamiiniryöppy on läsnä. Se johtuu valtavasta informaatiosta, joka hyppää silmille kun avaa puhelimen. Kaksikko kertoo, että Sisko kerää striimejä kovemmalla tahdilla, kuin yksikään aiempi kappale tähän mennessä.

Silti vastassa on tyynen läsnäolevat ystävykset, jotka vaikuttavat tiedostavan alan mahdolliset sudenkuopat jo varhaisessa vaiheessa uraa.

– Ensin se on harrastus ja eskapismia muusta maailmasta, mutta sitten se muuttuu työksi, johon liittyy paineita ja stressiä, Emma summaa.

Taiteeseen ja artistiuteen on liitettävissä yleinen käsitys, jonka mukaan voimalla huonosti voisi saada aikaan hyvää taidetta. Se ei kuitenkaan toimi kaksikon kohdalla. He kertovat, että parasta musiikkia syntyy silloin, kun oma vointi on hyvä.

– Vaikka me tehdään paljon töitä, me ei tehdä ikinä omien rajojemme yli silleen, että alkaa sattumaan, Matilda kertoo.

– Kyllä me kuitenkin ollaan paljon tehty töitä, että ei se ole sitä että ilman työntekoa oltaisiin saatu tää kaikki, hän jatkaa.

Käytännössä omien rajojen kunnioittaminen voi tarkoittaa esimerkiksi päätöstä olla menemättä studiolle, jos oma fiilis kertoo niin.

Kaksikko lisää, että menestymisessä ei ole kyse pelkästään siitä, kuka tekee eniten töitä, vaan myös sattumalla on osansa.

– Monet ihmiset tekee paljon töitä, mutta ei ikinä saavuta samoja juttuja, koska menestys ja saavutukset on meidän näkökulmasta sellaisia asioita, joita yleisö tavallaan antaa sulle. Voit tehdä minkä pystyt ja yleisö päättää, onko just nyt oikea hetki, he kertovat.

Emman & Matildan uusin musiikkivideo on myös legendaarisen Freestyler-musiikkivideon ohjanneen Miikka Lommin käsialaa.

Vaikka Emman ja Matildan tuotantoa voi kuvailla monella mittarilla musiikillisesti merkittäväksi ja etenkin laulunkirjoittajan taidot korostuvat, kuvailee kaksikko tekevänsä musikkia, joka tuntuu oikealta.

Yhteys kuulijakuntaan on kuitenkin vahva ja oman tuntuman lisäksi tekemiseen vaikuttaa myös se, mistä kuulijat tykkäävät.

– Ehkä meidän tekeminen ei pyöri sen ympärillä, miten me saadaan eniten striimejä, vaan sen mikä tuntuu parhaalta. Mitäköhän meidän kuuntelijat tarvitsis, mitä ne haluais kuulla ja mitä me itse halutaan sanoa, Emma pohtii.

Sisko-biisi syntyikin kuulijoiden toiveiden pohjalta kaksikon kyseltyä sosiaalisessa mediassa aiheita, joista ihmiset haluaisivat kuulla biisejä. Lukuisten ystävyys-aiheisten biisitoiveiden pohjalta syntyi Sisko.

Vaikka biisi on kerännyt räjähdysmäisen suosion heti julkaisupäivänä, ei kaksikon suosio perustu vain julkaisupäivän striimeihin ja TikTok-trendeihin. Aiemmat kaksi EP:ta keräävät heidän mukaansa edelleen tasaisesti lisää kuulijoita.

Tavoitteena ei myöskään ole saavuttaa erinäisiä merkkipaaluja, koska kaksikko uskoo, että loppujen lopuksi saavutukset eivät muuta kokemusta omasta itsestä.

– Vähän sama mitä Ares puhui yhdessä haastattelussa, kun se kertoi halunneensa listaykkösen ja saatuaan ykkösen, kakkosen ja kolmosen samaan aikaan, mikään ei silti muuttunut. Ehkä se on sitä että päässä on kuva siitä, millainen ihminen saa listaykkösen, Emma kertoo.

– Itsekin huomasin ton, unelmoituani aina Ruisrockin rantalavan keikasta ja sitten kun oli se rantalavan keikka, huomasin olevani ihan sama tyyppi, Matilda jatkaa.

Katsoessa tämän hetkistä uraa taaksepäin, kertoo kaksikko olevansa tyytyväinen tasaisen nousujohteiseen käyrään. Kysyttäessä epätoivon hetkistä, jolloin haluaisi uralta enemmän, kuuluu vastaus, ettei niitä ole.

Lue päivän ajankohtaisimmat musiikkiuutiset ja pysy ajan tasalla!