Dropkick Murphys palaa Suomeen! Bostonin kelttipunk-legenda esiintyy Helsingin jäähallin Black Boxissa 23. lokakuuta 2025. Liput keikalle tulevat myyntiin 28. helmikuuta klo 10.
Yhdysvaltalainen kelttipunkin legenda Dropkick Murphys saapuu Suomeen syksyllä 2025. Yhtye esiintyy Helsingin jäähallin Black Boxissa torstaina 23. lokakuuta. Liput konserttiin tulevat myyntiin Ticketmasteriin 28. helmikuuta klo 10.
Lue myös: Queens of the Stone Age palaa Suomeen – mukana lontoolaisartisti So Good
Kelttipunkin ikoni
Vuonna 1996 perustettu Dropkick Murphys tunnetaan energisestä yhdistelmästään punkrockia ja irlantilaisia kansansävelmiä. Yhtyeen soundi on vakiinnuttanut paikkansa niin suurilla festivaaleilla kuin urheilutapahtumien soundtrackeilla. Bändin tunnetuimpiin kappaleisiin kuuluvat muun muassa I’m Shipping Up to Boston, Rose Tattoo ja The State of Massachusetts, jotka ovat keränneet satoja miljoonia striimejä.
Dropkick Murphysin musiikki heijastelee vahvaa työväenluokan henkeä ja duunarien elämänmakuisia tarinoita. Yhtyeen kappaleet ovat täynnä kapinaa, yhteisöllisyyttä ja suorasukaista asennetta, joka on tehnyt siitä ilmiön maailmanlaajuisesti.
Tarinoita duunareista ja satamakaupungeista
Bändin sanoituksissa liikutaan satamakaupunkien kapakoissa, työväen taisteluissa ja perinteisessä irlantilaisessa perinteessä, jossa laulut ja juhlat kulkevat käsi kädessä kovan työnteon kanssa. Yhtyeen musiikki vie kuulijat aikaan, jolloin duunarin arkea varjostivat riistäjäkapitalistit ja kutsuntaviranomaiset, mutta myös yhteisöllisyys, laulut ja vahvat ammattiliitot pitivät puoliaan.
Dropkick Murphysin esiintymiset tunnetaan intensiivisestä lavashow’staan ja vahvasta vuorovaikutuksesta yleisön kanssa. Helsingin keikasta odotetaankin energistä ja vauhdikasta iltaa, jossa kelttipunkin henki elää vahvana.
Lue lisää päivän ajankohtaisimmista musiikkiuutisista ja pysy ajan tasalla!
Näytä tämä julkaisu Instagramissa